In eventy, Uncategorized

Co to jest nitka prosta i dlaczego jest ważna?

Na pewno nie raz miałeś od czynienia z sytuacją, gdy po wypraniu nowo kupionej – przykładowo – bluzki, “nagle” okazało się, że szew zaczął biec przez jej środek. Otóż ktoś, kto szył tą rzecz nie przestrzegał zasady „nitki prostej”.

A co to takiego nitka prosta i co robić, żeby nasze dzieła nie spotkał los wspomnianej bluzki?

Nitka prosta to oznaczenie na wykrojach, które wskazuje kierunek ułożenia szablonu na materiale podczas krojenia. Zachowanie nitki prostej jest konieczne, żeby gotowy ubiór układał się odpowiednio i był wygodny podczas noszenia. To właśnie krojenie zgodnie z nitką prostą sprawia, że nogawki spodni układają się równo wzdłuż nogi, a nie owijają wokół niej niczym wąż boa, a szew t-shirtu zawsze będzie po boku, a nie na jego środku.

Nitka prosta na wykroju

Na szczęście uniknięcie takich efektów jest łatwe, wystarczy odnaleźć nitkę prostą na wykroju, a potem pilnować jej podczas wycinania materiału.

Na wykrojach nitka prosta ukrywa się pod dwoma oznaczeniami:

  1. jako długa strzałka – tak pojawia się na wszystkich niesymetrycznych elementach jak: nogawki, rękawy, kaptury, kieszenie itp.
  2. jako przerywana linia w elementach, które tniemy w złożeniu, np. przody i tyły sukienek, bluzek, spódnic, kołnierzyki, mankiety. Uwaga! Linia przerywana na wykroju ma aż 3 znaczenia: środek danego elementu, miejsce złożenia materiału oraz nitka prosta.

Dwa warianty oznaczenia nitki prostej na wykroju (czerwone linie):

Podczas krojenia trzeba pamiętać, że strzałka lub linia przerywana powinna ZAWSZE leżeć wzdłuż nitek osnowy w tkaninie (równolegle do brzegu fabrycznego) lub wzdłuż kolumienek w dzianinie.

Elementy ułożone prawidłowo:

Nieprawidłowe ułożenie elementów na materiale. Zwróć uwagę na to, jak układa się wzór kolumienek względem czerwonych linii:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search