W tym artykule nauczysz się:
- przeprowadzać pomiary kontrolne obwodu biustu na szablonie
- dopasowywać położenie talii na szablonie do swoich wymiarów
- dopasowywać obwód bioder szablonu do swoich wymiarów
- weryfikować i dopasowywać szerokość ramion na szablonie uwzględniając swoje wymiary
- lokalizować nitkę prostą na szablonie i materiale
- prawidłowo przypinać szablon do materiału
- kroić, czyli wycinać części ubrania z materiału
Co będzie potrzebne:
- Odrysowany wykrój na prostą sukienkę / tunikę (opisaliśmy jak to zrobić tutaj: warszawaszyje.pl/szyjemy-interaktywnie-lekcja-1/ )
- Papier do skopiowania wykroju – najlepiej przezroczysty półpergamin do kupienia w arkuszach w sklepach papierniczych. Można też użyć kalki kreślarskiej lub w ostateczności papieru śniadaniowego, niektórzy lubią też odrysowywać wykroje na grubszej folii (takiej z marketów budowlanych).
- Metr krawiecki potocznie zwany centymetrem.
- Ołówek, linijka, nożyczki do papieru.
- Aby przypiąć papier do arkusza, żeby w trakcie rysowania nic się nie przesunęło, można użyć szpilek lub przycisnąć czymś ciężkim papier. Przydać się może także taśma malarska, która łatwo odrywa się od papieru.
- Kupon dzianiny – ok 1,5 m.
W lekcji 1 pokazaliśmy Wam w jaki sposób przenieść wykrój na papier. Zanim jednak przejdziemy do krojenia (czyli wycinania części z materiału) czeka nas jeszcze mała modyfikacja szablonu (jeśli okaże się to konieczne).
Celowo nie pisaliśmy o wycięciu części sukienki / tuniki z papieru! Warto z tym zaczekać do chwili, w której przeprowadzimy pomiar kontrolny kilku najważniejszych miejsc. Przejdźmy przez te pomiary etapami.
Obwód w biuście
W pierwszej lekcji pisaliśmy o tym, jak prawidłowo zmierzyć się w biuście. Rozłóż przed sobą skopiowane szablony i zmierz obwód, który składa się na pomiar szerokości tyłu i szerokości przodu na wysokości biustu.

Zwróć uwagę na to, że na szablonie znajduje się połowa tyłu i połowa przodu – należy zsumować zmierzone wymiary.
Wynik pomiaru powinien być o około 2 cm większy niż obwód biustu – to luz, dzięki któremu będziesz mogła swobodnie oddychać i ruszać rękami. Jeśli pomiar z szablonu odbiega od założonych luzów najlepiej jest wybrać rozmiar większy/mniejszy (w zależności od wyniku pomiaru).
Umiejscowienie talii i obwód w biodrach
Przy dopasowanych krojach często zdarza się, że nasz obwód w biodrach jest większy niż obwód przewidziany dla danego rozmiaru w szablonie. Jeśli mamy już pewność, że rozmiar pasuje na nasz biust najlepiej jest poszerzyć szablon w biodrach. Wbrew pozorom nie jest to trudne.

ZADANIE: Zlokalizuj na szablonie talię (jest ona oznaczona kreseczką) i upewnij się, że u Ciebie odległość od pachy do talii jest taka sama jak na szablonie. Jeśli tak nie jest – wydłuż lub skróć szablon o odpowiednią ilość centymetrów.



Zauważ, że ta modyfikacja nie jest konieczna w sukience o kroju “A”.

Teraz pora na biodra. W zależności od kroju sukienki oznacz na szablonie symetrycznie (na przodzie i tyle) wartość odpowiadającą Twojemu obwodowi w biodrach – to właśnie w tym celu zostawiliśmy skopiowany szablon nie wycięty.
Przykładowe wyliczenie podajemy niżej:
- Zmierzony obwód naszych bioder: 100 cm.
- Obwód bioder na szablonie: 96 cm.
- Aby sukienka nie opinała pupy brakuje: 6 cm (4 cm “ciała” + 2 cm luzu).
- To oznacza, że na przodzie i tyle szablonu należy dodać po 1,5 cm (3 cm na przedniej części szablonu i 3 cm na tyle).

ZADANIE: Teraz możesz wyrysować nową linię, biegnącą od pachy (w sukienkach o kroju “A”) lub od talii (w sukienkach bardziej dopasowanych). Pamiętaj, aby dodać luzy – około 2-3 centymetrów. Czy wprowadzenie poprawki w Twojej sukience było potrzebne?

Szerokość ramion
Kontrola tego wymiaru przyda się szczególnie osobom korzystającym z Burdy. To w tym żurnalu najczęściej okazuje się, że szerokość pleców na szablonie danego rozmiaru jest większa niż szerokość pleców osoby noszącej dany rozmiar.
Zaczniemy od zdjęcia miary: odległości między wierzchołkami Twoich ramion:

oraz szerokości Twojego ramienia:

Jeśli szerokość ramienia w sukience będzie za duża względem Twojej szerokości ramienia, szew przy rękawie będzie znajdował się za nisko, przez co sylwetka będzie wydawała się nieproporcjonalna.
Aby tego uniknąć na tym etapie delikatnie zmodyfikuj szerokość ramienia na szablonie:

Po wprowadzeniu tych poprawek możesz już wyciąć szablon z papieru!
Dobór materiału
Czy masz już materiał, z którego będziesz szyła swoją sukienkę / tunikę? Ze względu na prosty fason sukienki sugerujemy Ci zakup dzianiny (tzw. dresówki), która będzie miała w składzie elastan.
ZADANIE: Koniecznie upierz materiał przed szyciem (możesz też porządnie wyprasować z dużą ilością pary). To proces dekatyzacji czyli wstępnego wykurczania materiału. Dzięki tej obróbce uszyta przez Ciebie rzecz nie skurczy się po praniu. Czasem podczas prania zauważysz, że danego materiału na pewno nie można prać z innymi kolorami bo mocno farbuje.
Rozłóż materiał przed sobą. Widzisz dwa charakterystyczne brzegi obrobione przez maszynę, która stworzyła dzianinę? To krajki czyli brzegi fabryczne materiału. Zlokalizuj te brzegi na swoim kuponie!

Krojenie
Przechodzimy teraz do kolejnego etapu, jakim jest krojenie, czyli wycinanie części sukienki z materiału.
W lekcji pierwszej pokazaliśmy Ci kilka ważnych oznaczeń, które znajdują się na szablonach i ułatwiają szycie. Jednym z nich jest oznaczenie nitki prostej i ma ona związek z planem układu wykroju.

Nitka prosta ma symbol strzałki. Na każdej z wyciętych przez Ciebie części sukienki powinno znaleźć się oznaczenie w postaci tej strzałki. Podczas krojenia bardzo ważne jest to, aby strzałki były ułożone równolegle do krajki (czyli równolegle do nitki prostej, która zawsze pokrywa się z krajką). Tylko układając wykrój w ten sposób unikniesz przekoszenia się szwów w Twoim ubraniu. Jeśli w gazecie, z której korzystasz był wyrysowany plan układu wykroju posiłkuj się nim. To najbardziej ekonomiczne zużycie materiału. Zwróć uwagę, że materiał musi być złożony prawą stroną do prawej.


ZADANIE: Przypnij teraz części swojej sukienki do materiału. Na materiał przenieś niezbędne oznaczenia (np. oznaczenia linii wszycia rękawa), pamiętaj o dodaniu zapasów na szwy – jeśli Twój szablon pochodzi z Burdy będzie to po 1,5 cm na każdej części i 4 cm na dole przodu i tyłu na podłożenie. W niektórych gazetach (np. Anna – moda na szycie) zapasy są już dodane do szablonu i nie trzeba ich dodawać podczas krojenia.
Wytnij części sukienki / tuniki z szablonu.

W kolejnej lekcji zajmiemy się szyciem Twojej sukienki / tuniki!