In Korki z szycia

Dwie najczęstsze przyczyny niewłaściwego naprężenia nici w owerloku wcale nie wymagają zmiany ustawień maszyny. Są to: 

1) nieprawidłowe nawleczenie – rozwiązaniem problemu w tej sytuacji jest restart, czyli ponowne nawleczenie wszystkich nici zgodnie z kolejnością wskazaną w instrukcji obsługi z upewnieniem się, że każda nitka wchodzi na pewno pomiędzy talerzyki odpowiedniego dla niej naprężacza.

2) drobinki kurzu lub nitek zalegające w maszynie – co na to poradzić? Czyść swoją maszynę regularnie 😊 Po każdych 8 godzinach nieprzerwanej pracy maszyny chwyć za pędzelek i odkurzacz i wymieć zalegający brud z okolic chwytaczy oraz z naprężaczy (do czyszczenia naprężaczy dobrze nadają się wizytówki albo torebki, w które pakowane są gumy do żucia [sic!]). 

*Dodatkowo raz w miesiącu nałóż po małej kropelce oleju wazelinowego na wszystkie ruchome śrubki/ nity/ łączenia w mechanizmie chwytaczy, żeby elementy te mogły pracować cicho i się nie zużywały.

Jeśli nici są nawleczone prawidłowo, to pierwsza i najważniejsza rzecz, którą powinnaś zrobić to przeczytać instrukcję swojego owerloka (Serio?!? Tak. Instrukcja to naprawdę ważny element, zawiera informacje i wskazówki dotyczące używania dokładnie twojego modelu maszyny. Korzystaj z tej wiedzy!) i ustaw naprężenia zgodnie z wartościami sugerowanymi przez producenta. 

Dlaczego tak? 

Otóż maszyny domowe nie lubią częstych zmian w naprężeniu nici. Ich ustawienia fabryczne są skalibrowane tak żeby współgrać ze zdecydowaną większością materiałów, które możesz chcieć szyć w domowym zaciszu.

Szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą, która jeszcze nie zna dokładnie swojej maszyny i jej możliwości – nie zmieniaj fabrycznych ustawień naprężenia swojego owerloka bez wyraźnej konieczności (taką koniecznością będzie np. wykorzystanie ściegu rolującego – wówczas podążaj dokładnie za opisem w instrukcji swojego modelu).

Jeśli przy sugerowanym ustawieniu ścieg nadal wygląda źle, potrzebujesz pobawić się w detektywa i wydedukować dwie sprawy:

  1. Która nitka jest niewłaściwie naprężona?
  2. Niewłaściwie naprężona czyli jak? Nadmiernie czy niedostatecznie?

Ad 1 ROZPOZNAWANIE NICI

Masz do wyboru aż 4 nitki, które przeplatają się ze sobą w fantazyjny (fantastyczny? ; ) wzór, więc musisz nauczyć się je rozróżniać, rozpoznawać która gdzie przebiega i po której stronie materiału jest widoczna. 

  • Żeby ułatwić sobie to zadanie, nawlecz 4 różne kolory nici najlepiej odpowiadające kolorom pokręteł.
  • Zgodnie z naszymi kolorami mamy więc następujące nici: czerwona – przechodzi przez dolny chwytacz, niebieska = górny chwytacz, zielona = prawa igła, żółta = lewa igła
  • Dolny chwytacz (czerwony): ta nić pozostaje widoczna tylko po lewej stronie materiału* (lub tej, która podczas szycia znajduje się od spodu), nić tworzy wzór podobny do liter Y ułożonych gęsto w rządku jedna przy drugiej

*bardzo dobrą praktyką, która świadczy o staranności, jest aby podczas obrzucania pojedynczej warstwy materiału na owerloku, zawsze układać i szyć materiał tak, żeby na wierzchu mieć prawą stronę materiału, a od spodu lewą

  • Górny chwytacz (niebieski): wzór utworzony przez tę nić jest widoczny tylko na prawej stronie materiału / szwu czyli tej, która podczas szycia jest na wierzchu, przypomina szlaczek utworzony z gęsto ułożonych liter U
  • Prawa igła (zielony) i lewa igła (żółty): obie nici igłowe pozostają widoczne przede wszystkim na prawej stronie i tworzą dwie równoległe linie prostego ściegu, natomiast na lewej stronie widać je tylko w postaci małych kropek (gdy nici nie kontrastują z materiałem, to w ogóle ich nie widać)
  • igła prawa znajduje się bliżej krawędzi materiału a lewa jest najbardziej oddalona od krawędzi materiału

Ad 2 OCENA NAPRĘŻENIA

  • Prawidłowy ścieg – nitki leżą gładko przy materiale, połączenie nici chwytacza dolnego i górnego wypada dokładnie na krawędzi materiału
  • Nitki zbyt luźne – odstają od brzegu materiału, tworzą pętelki – trzeba im zwiększyć naprężenie:

P – Ścieg prawidłowy; 

Zbyt luźne nitki: 1- dolny chwytacz, 2- górny chwytacz, 3 – prawa igła, 4 – lewa igła

  • Nitki zbyt naprężone – ściągają materiał lub w przypadku chwytaczy: przeciągają łączenie nitek, które powinno wypadać dokładnie na brzegu materiału, w swoją stronę (czyli zbytnio naprężona nić dolnego chwytacza będzie ściągać nitki na dolną (lewą) stronę materiału (dolną, czyli tę, która podczas szycia jest spodem materiału)

P – Ścieg prawidłowy; 

Zbyt naprężone nitki: 1- dolny chwytacz, 2- górny chwytacz, 3 – prawa igła, 4 – lewa igła

REGULACJA NAPRĘŻENIA 

Gdy już zlokalizujesz, która nić pracuje nieprawidłowo, możesz zwiększyć lub zmniejszyć jej naprężenie. 

BARDZO WAŻNA UWAGA – zawsze zmieniamy naprężenie stopniowo o 0,5 punktu i sprawdzamy czy działa !!!! 

Owerloki są ekstremalnie wrażliwe na zmianę naprężenia, bardzo często wystarczy przekręcić pokrętło dosłownie o milimetr, żeby uzyskać widoczną zmianę w wyglądzie ściegu.

Ważne wskazówki:

  1. Owerloki domowe są często wrażliwe na… podróże! Jeśli przewoziłaś swój sprzęt, to jest możliwe, że już po rozpakowaniu konieczna będzie delikatna korekta naprężeń nici.
  2. Koniecznie przeczytaj instrukcję, która jest dołączona do Twojego owerloka – znajdziesz tam wiele wskazówek na temat prawidłowej kolejności nawlekania nici i ustawienia konkretnych ściegów.

Jeśli masz jakieś pytania koniecznie napisz do nas na adres biuro@warszawaszyje.pl

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search