In Z szycia wzięte

„Przyszłością mody jest cyrkulacja. Musi być”

🔔 To słowa projektantki Stelli McCartney, pionierki zrównoważonego rozwoju i mody cyrkularnej, która od lat działa na rzecz pozytywnych zmian w branży odzieżowej. Projektowane przez nią kolekcje dają nadzieję, że możliwe jest połączenie miłości do mody z etycznym i ekologicznym do niej podejściem.

⚗🛢☣️ Branża modowa jest drugim po przemyśle petrochemicznym największym trucicielem świata (nie oszukujmy się, jest z branżą petrochemiczną bardzo powiązany przez produkcję poliestru pozyskiwanego z ropy naftowej).

🗑 Obecnie globalna gospodarka opiera się niestety w dużej większości na modelu linearnym. Oznacza on w skrócie, podążanie według schematu “take, make, waste” (“pobierz-wyprodukuj-wyrzuć”), czyli zdobywanie surowców, ich transformację w produkt, a następnie jego zużycie i wyrzucenie. Wartość w takim systemie ekonomicznym opiera się na produkowaniu i sprzedaży jak największej ilości nowych produktów. Niestety ten model nie bierze pod uwagę ani tego, że surowce są ograniczone, a ich większa produkcja i zużycie zagraża ekosystemom, ani tego, że cykl życia takich produktów jest bardzo krótki, a masowo produkowane śmieci również bardzo negatywnie wpływają na środowisko.

♻️ Gospodarka cyrkularna bierze większą odpowiedzialność za produkt, który tworzy. Zakłada, że surowce i powstałe z nich produkty, będą krążyć w obiegu zamkniętym, tak długo jak to możliwe. Dzięki temu zarówno ograniczy się wydobycie surowców, jak i powstałych odpadów.

💚 Rozwiązanie idealne, ale wymaga od społeczeństwa zmiany myślenia i przyzwyczajeń, a od firm produkcyjnych przestawienia priorytetów i szukania sposobów na wdrożenie cyrkularnych rozwiązań na różnych etapach produkcji. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie niecałe 10% globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest aż 90% rzeczy zużytych.

🚛 Organizacja Ellen MacArthur w jednym z raportów (2019) obliczyła jak ogromne ilości odpadów powstają jako skutek produkcji tanich ubrań w ostatnich latach. Co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka wypełniona odzieżą. Jeszcze 15 lat temu każde posiadane przez nas ubranie założyliśmy o 35% częściej niż obecnie. Do odzysku trafia jedynie 1% zużytej odzieży.

🕊️ Model fast-fashion z tanimi ubraniami o niskiej jakości jest absolutnie i szokująco marnotrawny. Marnotrawimy surowce, pracę ludzi, energię, wodę, i wszystko dla koszulki założonej dwa razy i lądującej w koszu bo się sprała lub straciła fason. Moda cyrkularna to w przeciwieństwie do nurtu “załóż i wyrzuć”, system takiego pozyskiwania, projektowania, produkowania i dostarczania ubrań, akcesoriów i butów, aby były używane w społeczeństwie w sposób odpowiedzialny i efektywny tak długo, jak to możliwe.

♻️ Moda cyrkularna włącza konsumenta, jako czynnego uczestnika i oczekuje od niego wywierania pozytywnego wpływu, poprzez  świadome i odpowiedzialne podejście do użytkowania wyprodukowanych już przedmiotów i materiałów. Ubrania i tekstylia, których już nie potrzebujemy, zbyt często trafiają na wysypisko śmieci. Zamiast wyrzucać te już wyprodukowane lub tworzyć nowe, system mody cyrkularnej propaguje ich jak najdłuższe pozostawienie w obiegu, począwszy od właściwej pielęgnacji, naprawy, przeróbek, wymiany, odprzedaży, wypożyczania, współwłasności po recycling, dzięki któremu możliwe będzie regenerowanie ich w nowe produkty.

💚 Na szczęście konsumenci, a więc my, są coraz bardziej świadomi. Na pewno pomaga w tym kurs materiałoznawstwa odzieżowego, który od wielu lat z powodzeniem prowadzimy i za jego pomocą wdrażamy ekowiedzę.

Dowiedz się więcej o tym, jak mądrze dokonywać zakupów odzieżowych!

💚 W nurcie mody cyrkularnej organizujemy również warsztaty szycia saszetki-nerki, którą możecie uszyć np. ze starych dżinsów!

Nie wyrzucaj, zrób użytek z nienoszonych już dżinów!

💚 Ponadto organizujemy warsztaty wyjazdowe dla firm (edukacja + integracja), na których również robimy użytek ze starych ubrań.

📧 Napisz, aby uzyskać ofertę: biuro@warszawaszyje.pl

💚 Prowadzimy też warsztaty w ośrodkach kultury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których wielką popularnością cieszy się przerabianie ubrań!

📧 Napisz, aby uzyskać ofertę: biuro@warszawaszyje.pl

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search