Szukasz prostej, przyjaznej i niezbyt drogiej mechanicznej maszyny do szycia? Model Brother RH 127 będzie dla Ciebie idealny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że maszyna niczym nie może zaskoczyć, ot zwyczajna mechaniczna maszyna do szycia. Jednak pod pozorem zwyczajności kryje się świetna, bardzo dobrze wyposażona maszyna, która zadowoli nawet wymagające osoby.

Po pierwsze maszyna jest wyposażona w chwytacz rotacyjny, co zapewnia łatwiejszą jej obsługę. W przeciwieństwie do maszyn z chwytaczem wahadłowym, nie trzeba wyjmować i wkładać bębenka do maszyny – tu wyciąga się tylko małą szpulkę z nićmi, a nie cały bębenek.

Chwytacz rotacyjny w maszynie daje również tę korzyść, że maszyna pracuje ciszej, dzięki czemu swoim szyciem nie będziemy nikomu przeszkadzać. Dużym plusem jest to, że dzięki przezroczystej płytce możemy kontrolować ilości dolnej nici na szpulce i nie spotka nas niemiłe zaskoczenie w postaci szycia bez dolnej nitki 😉
Maszyna ma oczywiście regulację naprężenia górnej nici w zakresie od 0 do 9, gdzie 9 to największe możliwe napięcie nici. Maksymalnego naprężenia używa się najczęściej przy marszczeniu materiału.

Kolejną ważną funkcją, jaką ma ta maszyna, jest możliwość płynnej regulacji długości i szerokości ściegu. Długość ściegu to ten parametr, który decyduje o tym, w jakich odstępach wbija się igła w materiał. Regulacja ta wynosi od 0 do 4 mm.

Płynna regulacja szerokości ściegu pozwala nam natomiast decydować o tym, jak szeroki ścieg powstaje. Wiąże się z ustawieniem pozycji igły w stosunku do stopki – bardziej w prawą lub lewą stronę lub na środku stopki. W tej maszynie mamy zakres regulacji od 0 do 5 mm. Co nam daje taka regulacja? Możemy po pierwsze ustawić szeroki ścieg, np. zygzak lub ścieg owerlokowy. Po drugie mamy też możliwość ustawienia igły w wybranym miejscu względem stopki, co ułatwia np. precyzyjne stębnowanie.


Kolejnym cudownym udogodnieniem w tej maszynie jest nawlekacz igły. Nie musicie już celować nicią w igłę ze zmrużonymi oczami, ten sprytny mechanizm zrobi to za was! Nawlekacze w maszynach świetnie sprawdzają się podczas wieczornego szycia, kiedy oczy są już zmęczone, przez co nawleczenie igły może naprawdę sprawiać trudność.
Samo nawlekanie maszyny jest naprawdę banalnie proste. Na obudowie maszyny są schematy cyferki i strzałki pokazujące po kolei drogę poprowadzenia górnej i dolnej nici.

Wybór ściegów w tej maszynie jest bardzo duży, jak na dobrą maszynę mechaniczną przystało! Podczas zakupu warto zwrócić uwagę czy maszyna, o której myślimy, ma niezbędne ściegi. Każda domowa, wieloczynnościowa maszyna ma ścieg prosty i zygzak – to oczywiste. Trzeba jednak sprawdzić czy jest w niej ścieg owerlokowy, niezbędny przy szyciu z dzianin, ścieg ślepy – który jest przydatny podczas wykańczania eleganckich ubrań. Przydają się też ściegi dekoracyjne, które pomogą ozdobić ubrania czy akcesoria.



Maszyna Brother RH 127 w świetny sposób transportuje materiał. Dzieje się tak dzięki bardzo ostrym 6-punktowym ząbkom, które współpracując z dużą i szeroką stopką świetnie prowadzą każdy rodzaj materiału.


Kolejną cechą, którą ten model skradł nasze serca jest 1-stopniowe obszywanie dziurki pod guzik. Do maszyny dołączona jest specjalna stopka, do której wkłada się guzik. Dzięki temu maszyna sama wie, jak dużą dziurkę musi wykonać pod dany guzik. Wszystko dzieje się w czasie jednej operacji. Szybko, prosto i bez kłopotów 🙂 Obszywanie dziurek za pomocą tej maszyny to czysta przyjemność.

W czym sprawdzi się ta maszyna:
- w szyciu ubrań, także z dzianin
- w szyciu akcesoriów – toreb, kocyków, śpiworków dla dzieci
- w szyciu dodatków do domu – firan, zasłon
- w szyciu każdego rodzaju materiału od szyfonu, firan poprzez dzianiny, grubsze tkaniny aż do jeansu i tkanin obiciowych
plusy:
- chwytacz rotacyjny
- regulacja długości i szerokości ściegu
- nawlekacz igły
- prostota obsługi – bębenek wkładany od góry
- duża liczba ściegów
- bardzo eleganckie obszywanie dziurek – to zaleta każdej z maszyn Brothera
- cicha praca
- atrakcyjna cena
- bezawaryjna
minusy:
- brak opuszczanych ząbków transportu, ale w zestawie z maszyną jest płytka, którą zakrywamy ząbki i wtedy transport materiału jest „wyłączony”
- brak regulowanego docisku stopki… jednak czy w przypadku tej maszyny to naprawdę minus? Ma ona tak dobry mechanizm transportu, że regulacja docisku stopki byłaby zbędnym gadżetem 🙂
- brak papierowej instrukcji – dostępna tylko wersja na CD lub PDF
- kolor, który nie każdemu przypadnie do gustu 😉
Podsumowując – ta maszyna za bardzo rozsądną cenę oferuje nam naprawdę dużo funkcji. Jest bardzo solidna i wytrzymała. Doskonale sprawdzi się zarówno dla osoby początkującej, jak i bardziej zaawansowanej krawcowej.